Inspirace a vzdělávání
Marie Kinsky, Michael Carter, Hana Košťálová, Jan Straka, Kryštof Vosátka Muzeum města Brna - Špilberk 210/1
Aha momenty ve výuce přírodních věd
Michael CarterJak mezi žáky základních a středních škol podnítit zápal pro učení v době, kdy jsou obklopeni technologiemi, se kterými se rádi baví, avšak které mají schopnost rozmělňovat jejich pozornost? Jak se mohou učitelé pomocí výukových technologií lépe na studenty „napojit“ a dostat se blíže jejich každodennímu jazyku a uživatelské praxi? Poradce Corinthu Dr. Michael Carter a komunitní šaman Corinthu Martin Bukáček se zaměří na to, jak důležité jsou při učení přírodních věd tzv. „aha momenty“ a jak jejich pomocí mezi studenty zažehnout zápal pro učení a učinit z nich malé (a třeba budoucí) výzkumníky a výzkumnice, inženýry a inženýrky nebo kosmonauty a kosmonautky. Účastníci si při workshopu budou moci vyzkoušet práci s interaktivními 3D modely a rozšířenou (neboli augmentovanou) realitou z dílny Corinthu.
Čtenářské kontinuum
Hana KošťálováChceme-li dětem více prospět jako učitelé čtenářské gramotnosti, musíme lépe rozumět jejich výkonům ve čtenářských situacích. Může nám k tomu posloužit například on-line platforma čtenářského kontinua, která postupně shromažďuje ukázky dětských výkonů a pokusy o jejich analýzu. V dílně si vyzkoušíme, jak lze společně o dětských výkonech přemýšlet a poučit se z toho.
Jak lze učit (o) umění
Barbora Svátková...Proč vzít školní třídu do muzea či galerie? Co bychom mohli udělat pro to, aby se děti naučily vnímat umění jako důležitou součást svého života? Jak se lze učit (o) umění aktivně přímo na výstavě? Co je to galerijní animace či animační program, čeho lze dosáhnout touto formou muzejního edukačního programu? Vyzkoušejte si přímo roli účastníka! Workshop s ukázkou galerijní animace probíhá v expozici moderního a současného umění v Muzeu města Brna na hradě Špilberku. Pozornost zaměříme na ukázky aktivit využitelných ve výuce a na didaktická propojení s RVP.
Škola tančí - vzdělávání v pohybu
Bára Látalová...Může dítě poznávat a pochopit fyziku nebo matematiku prostřednictvím pohybu, "těla v pohybu"? Může si školák nebo student osvojit jazyk nebo literaturu díky umění, díky tanci? Co jsou naše cíle? - Rozvíjet kreativitu žáků a naučit se na jejím základě konstruktivně vystavět projekt - Seznámit se s projektovým procesem směřujícím k cíli = choreografii - Používat „tělo v pohybu“ jako prostředek poznávání - Rozvíjet iniciativu, transdisciplinaritu, úctu a empatii ve výuce - Naučit se rozpoznávat a respektovat individuální a skupinový potenciál - Podporovat rozvoj osobnosti žáka na základě pochopení vlastní jedinečnosti - Naučit děti vnímat umění a chápat společenský přínos každé tvořivé činnosti Poznáváme svět v pohybu, díky vlastnímu objevování, na vlastní kůži, názornosti, hrou, s radostí a zvědavostí.
Myšlenkové mapy v českém jazyce
Markéta Krčmářová...Myšlenkové mapy představují nejefektivnější současnou pomůcku pro přemýšlení, zapamatování a pochopení skutečností. Vylepšují inteligenci, kreativitu, komunikační dovednosti, koncentraci a paměť. Ukážeme Vám všestranné využití map ve výuce, a to nejen v českém jazyce, ale i v ostatních předmětech. Seznámíme Vás s našimi dlouholetými zkušenostmi i s využitím map v domácí přípravě žáka. Budeme tvořit vlastní myšlenkové mapy. Neopomene i místo myšlenkových map v každodenním životě.
Začít spolu a kudy dál?
Mirka Škardová...Setkání je určeno všem, kteří přemýšlí o kvalitě vzdělávání a snaží se hledat cesty k rozvoji každého dítěte Obsahem dílny bude krátké představení dlouholetých zkušeností s realizací Vzdělávacího programu Začít spolu v primárním vzdělávání a sdílení stávajících zkušeností při hledání dalších možností, jak principy tohoto programu uplatňovat i na II. stupni ZŠ (v rámci celé školy). Podrobnější obsah: • Co jsou principy Začít spolu, které je možné uplatňovat i na 2. stupni základních škol? • Jak využít zkušeností s realizací vzdělávacího programu Začít spolu pro vzdělávání starších dětí? Kudy do toho? • Konkrétní příklady ředitelů a učitelů, kteří se pokouší o proměnu celé školy a hledají navazující vzdělávání v duchu pedagogiky orientované na dítě
Inspiration from Finland education system
Heikki Ervast DIALOGICAL WORKSHOP ON TOOLS FOR INDIVIDUAL AND DIFFERENTITATED APPROACH TO LEARNING
• how can we support learning in schools and in homes?
• how do we co-operate?
“In an ordinary conversation, the participants make a point and argue it. Dialogue, on the other hand, is a conversation where the participants build on each other’s contribution. In a dialogue, participants are willing to let go of their pre-set ideas and listen to the contribution of others and, thus, are open to ideas generated as a result of this joint interaction which would have otherwise gone unnoticed. In other words, your opinion is not final, but a step towards the ultimate outcome. The aim of dialogue is to gain a new insight, a new understanding of an issue. However, it does not seek consensus, but to appreciate how others think. Thus, the secret of dialogue is that no one will know where it leads. Therefore, dialogic methods are ideal for acting appropriately differently.” (Arnkil & Erikson: Taking up One’s Worries 2009, 36)
Co všechno umí příběh
Kryštof VosátkoVýzkumy v psychologii, sociologii i politologii ukazují, že máloco se vyrovná síle dobrého příběhu. Vyprávíme si příběhy o vzniku a směřování světa, států i našich jednotlivých životů, vztahy chápeme jako cestu odněkud někam a po zápletce čekáme rozuzlení. Na tomto workshopu se podíváme na to jak příběhy fungují a proč je máme tak rádi a zaměříme se na možnosti využití příběhu nejen ve výuce jazyka a literatury, ale i pro celkový rozvoj chápání světa v souvislostech.
Nebojme se učit jinak, aneb matematika metodou VOBS
Jitka MichnováNa základě řešení konkrétních úloh se účastníci seznámí s východisky a základními principy výuky matematice metodou VOBS (Výuka Orientovaná na Budování Schémat). Žáci zde své poznatky budují na základě zkušeností, své zkušenosti opírají o mateřský jazyk, až je zapíší i jazykem matematickým. Díky tomuto procesu získavají žáci řadu dovedností, znalostí a formují své postoje. Vše budeme demonstrovat na konkrétních úlohách v průběhu workshopu a diskutovat, kam konkrétní úlohy dál směřují z hlediska matematiky. Při práci s úlohami si účastníci zároveň vyzkouší, jak se se získanou teorií pracuje v praxi, jak zařídit, aby jedna konkrétní úloha oslovila co nejširší škálu žáků a jak vypadá role učitele, který chce, aby se jeho žákům při výuce dařilo.