Umění a vzdělávání
Leszek Karczewski, Eva Blažíčková, Jaroslav Anděl, Marianna Sršňová, Silvie Šeborová, Ivo Medek Moravská galerie v Brně - Uměleckoprůmyslové muzeum,...
Divadelní postupy ve výuce
Radek MarušákLektor nabídne účastníkům workshopu ukázku práce s divadelními postupy v neumělecké oblasti vzdělávání. Mnohé z výukových témat nabízejí příběhy, situace založené na vztazích mezi lidmi, na řešení problémů – tedy takové obsahy, které mohou být velmi zajímavě otevírány a řešeny pomocí divadelních postupů. Zájemci vstoupí do příběhů a situací, které v procesu zpřítomní, „zdivadelní“ a vytvoří tak edukační prostor založený na společné hře (zejména rolové), zážitku, činnosti a jejich reflexi. V tomto workshopu nabídne lektor práci s historickou tematikou jako možnou inspiraci pro podobné cesty i v jiných oblastech školního kurikula.
Výchova ke ctnostem u dětí 4-9 let
Jana Haková...Když pracujete s dětmi, používáte slova jako statečnost, pospolitost, silná vůle, laskavost, respekt, důvěra, vytrvalost, samostatnost, štědrost, sebeláska a další? Znáte ten pohled na skupinu dětí, která přirozeně řeší problémy, je schopná se domluvit, zorganizovat, vykonat potřebné a přitom se učit z chyb a jeden od druhého? Výchova ke ctnostem pomůže každému dítěti uvědomit si vlastní kvality osobnosti, vědomě pracovat na těch slabších, pomůže mu jednat s respektem k různosti druhých, oceňovat jejich přednosti a být samostatnějším a zodpovědnějším člověkem. Výchova ke ctnostem nastaví přirozená pravidla lidskosti v dětské skupině. Na workshopu si vyzkoušíte zážitkové programy, které podporují rozvoj ctností u dětí, a představíme vám jednoduchou metodiku, na které náš styl práce stojí. Ctnost je slovo, kterému děti rozumí. Ověřeno praxí :)
Kreativní partnerství – jak umění mění učení
Marianna SršňováLze fyziku a chemii vyučovat prostřednictvím divadla a performance? Dějepis animacemi nebo oblast Člověk a svět tancem? Na tomto workshopu Vám ukážeme, že využití umění a spolupráce učitelů s umělci ve výuce je nejen možný, ale dokonce velice efektivní přístup, který má mnohé pozitivní dopady na žáky a který otevírá prostor pro využití kreativity učitelů i žáků. Program Kreativní partnerství vznikl v roce 2002 v Anglii (www.creative-partnerships.com) a od roku 2013 je realizován také na školách v ČR. Představíme Vám postupy práce, jejich dopady i praktické ukázky toho, jak spolupráce umělců a učitelů na školách probíhá.
Jak využít provokaci a prostředí k učení (inspirace z...
Marie Baltusová...Přijďte "ochutnat" několik osvědčených provokací, nechat se okouzlit volným experimentováním a tvořením. Zkuste takto rozvinout nový projekt spolu s dětmi! Seznámíte se s přístupem Reggio Emilia, který pochází z Itálie a rychle se šíří do celého světa, zejména v předškolním a primárním vzdělávání. Již několik let se z něj radují i děti v MŠ Safirka. Workshop doporučujeme jak pedagogům MŠ a prvního stupně, tak rodičům.
DJ Kurátor
Jiří Raiterman...Postupy kurátorů můžou mít různé podoby. Někteří si nejdříve zvolí téma a následně k němu hledají umělce a jejich díla, z nichž pak komponují výstavu. Kurátor je mediátorem umění směrem k divákovi. Položme si otázku: Co můžou mít společné výstavy umění a masmédia? Masmédia pro nás vybírají zprávy z celého světa a de facto "kurátorují" náš přehled o aktuálním dění, tak jako se kurátor stará o náš přehled o současném umění. Média si pak v rámci trhu často pomáhají různými praktikami k tomu, aby se jejich produkty lépe prodávaly a byly úspěšné. Najdeme i v umění škálu od seriózních témat a zdrojů po bulvár? Co může mít společného výstava umění a masmédia?
Five entry points to educational activity
Leszek KarczewskiHow to deal with a diversity of participants of educational activities? How to elicit their rational, emotional, and bodily responses? The workshop is inspired by early research of Howard Gardner, the author of a concept of multiple intelligences.
Fotografie a její využití v pedagogice
Markéta SedlákováVizuální obrazy jsou součástí každodenního světa kolem nás. Umožňují nám komunikovat, sdílet významy, zachycovat emoce, rozvíjet kreativitu, fantazii a vnímání. Workshop bude zaměřen na práci s fotografií jako médiem nesoucí informaci. Jaký je potenciál fotografie v pedagogice? Jak rozvíjet kritické myšlení prostřednictvím obrazu? Jak číst informace, které jsou nám předávány vizuálně např. prostřednictvím médií? Jak prostřednictvím fotografií rozvíjet osobnost člověka? Na otázky budeme hledat odpovědi skrze reflektované zážitkové aktivity, které lze dále využít při tvorbě interkulturních programů, osobnostně sociálních aktivit pro skupiny či při běžné výuce.
Pod povrch (výuka literatury dramatickou výchovou)
Petra RycheckáOd roku 2002 probíhá ve spolupráci Lužánek – Střediska volného času a Gymnázia Tř. Kpt. Jaroše v Brně výuka literatury pro studenty nižšího gymnázia, a to metodami dramatické výchovy. Tato koncepce dlouhodobé spolupráce je zcela ojedinělá. Jednotlivé třídy navštěvují po dobu 3 let Lužánky, kde jsou pro ně připraveny lekce dramatické výchovy - výukové celky, věnované konkrétnímu dílu české či světové literatury, a prostřednictvím her, divadelních technik a cvičení, diskusí a dalších technik vnikají pod povrch díla, ale také sebe sama. Hledají a prozkoumávají vztahy mezi literárními postavami a sebou samými, mezi světem a problémy postav a námi tady a teď. Lekce jsou kromě odborných cílů, zaměřených na poznání a pochopení konkrétního díla, zaměřeny také na cíle sociální, mezi které patří především rozvoj sociálních a komunikačních dovedností. Workshop vás seznámí s touto koncepcí, s příklady jednotlivých lekcí a s jejich výstupy.
Jak se dělá galerie
Silvie ŠeborováGalerie jsou místa, která slouží pro vystavování uměleckých děl. To ví přece každý. Jak ale galerie vznikaly a postupem času se proměňovaly? Jakým způsobem se zde díla vystavují, jak se o ně galerie starají a jak se připravuje výstava? To vše přibližuje bohatě ilustrovaná kniha Jak se dělá galerie. Jejími autory jsou kurátoři Moravské galerie Rostislav Koryčánek a Ondřej Chrobák, ilustrace vytvořil David Böhm, držitel ocenění Magnesia Litera a Zlatá stuha. Na základě této knihy vydané Moravskou galerií připravilo Lektorské oddělení workshop, který pedagogům přibližuje nejen "jak se dělá galerie". Dozvíte se v něm také jakým způsobem může galerie obohatit výuku výtvarné výchovy, dějepisu či literatury, co může přinést žákům i učitelům a jakým způsobem lze s galerií spolupracovat.
Tanec jinak
Eva Blažičková1/ Hledání svého místa - pomáhá nacházet pevné a bezpečné místo ve svém vnitřním tělesném prostoru a budovat vědomou koexistenci inteligentního těla s prostorem vnějším. Hledání svého místa je cestou k osobnímu prameni. Objevováním svého místa máme na mysli činnosti, jejichž prostřednictvím zkoumáme a poznáváme prostor svého těla, a které zprostředkují a vizualizují představu propojení tělesnosti s prostorem a prostředím. Pocit poznání a uvědomění si svého těla v prostorovém kontextu vede pak k uvědomění si své jedinečnosti v rámci sounáležitosti s celkem – napojení se na řád věcí. Toto poznání doprovází úcta, pokora a svoboda. Je to cesta k nalezení svého Já. 2/ Podporování autenticity, sebe - vědomí, sebe – poznávání a vlastní svobodné cesty každého žáka, která je ukotvená v řádu. Sebe - poznávání a sebe - vědomí staví na vlastním umístění se v sobě, v prostoru, společnosti, vesmíru. Neumístěná a neukotvená bytost nenachází řád a tím, jen zdánlivě paradoxně, ztrácí i svobodu. Autenticita je také základním předpokladem osobité tvorby. 3/Rozvíjení inteligence těla jako zdroje osobnostního růstu. Tělesnou inteligenci budujeme na základě vědomí jednoty lidské bytosti a vším svým konáním tuto jednotu posilujeme. Formální, prázdný pohyb, neukotvený v myšlence, prostoru, dynamice a čase není cestou současné Metody Duncan. Rozvíjením inteligence těla směřujeme k rozvíjení přirozeného, organického pohybu závislého na individuálních anatomických, fyziologických a psychologických předpokladech. Dosažení vysoké taneční techniky není cestou mechanického opakování a drilu. Je dlouhodobým procesem podmíněným vůlí, inteligencí, záměrem a nadáním. 4/ Pěstování citu pro sounáležitost, sdílení, solidaritu. Sounáležitost je vzácnou kvalitou tance – tanec byl vždy děním celého společenství úzce propojeným s životními cykly, proměnami a rituály. Tanec má v sobě prazvláštní sílu vyvolávat radost ze společného konání, souznění. Nerozděluje, ale propojuje – tím se stává pro kvalitu lidské společnosti podstatnou kvalitou.